Serdar Ateşer

Gitar, Bas, Vokal

1982'de Mozaik grubunun kurucu üyelerinden biri olarak esasen bas gitar, yanısıra 'az vokal' ,12 telli ve banjo çalmaya başladı.

1961’de İstanbul’da doğdu. 1976’da İEL’de çocukluk arkadaşları Ayşe Tütüncü ve Hakan Gürses’in de bulunduğu ilk grubuyla Milliyet yarışmalarına katıldı. 1982’de Mozaik grubunun kurucu üyelerinden biri olarak esasen bas gitar, yanısıra ‘az vokal’ ,12 telli ve banjo çalmaya başladı. 1987’de Ezel Akay, Sumru Ağıryürüyen ve Levon Balıkçıoğlu’nu müteakip Mozaik’ten ayrıldı.

Aynı yıl Nesli Çölgeçen’in “Selamsız Bandosu” filmine müzik yaptı. 4 Kanal bir kaset-teypte ilk albümü ‘Shipahoy-Bir Serdar Ateşer Kaseti’ni yaptı. Kendi çoğalttı,dağıttı… 1988’den itibaren Can Ayer, Fuat Domaniç, Hakan Kurşun, Cem Aksel ve Turgut Alp Bekoğlu’yla uzun sürecek, sinerjik bir döneme girdi. ‘Solo Çalışmalar’ başladı. Kendini finanse etmek içinse ‘Jingle İşi’ne girdi, düzinelerle reklam müziği yaptı. Kısa,uzun filmlere müzikler besteledi. Bir grup kurdu, stüdyosunu, müziğini geliştirdi, ödüller falan aldı… 1989’da İlk bandrollü albümünü “Mütareke Yılları”nı önce ‘Ahtapot’ sonra “Piccatura”dan çıkardı. R.Hisar’daki stüdyoda albüm prodüksiyonlarına başladı; Bülent Ortaçgil’in “Bu Şarkılar Adam Olmaz”, Erkan Oğur’un “Fretless” (sonradan “Bir Ömürlük Misafir”) ve başkalarını yaptı, yer yer düzenledi, kayıt ve mix etti . 1993’de Jingle yapmayı bıraktı. 1997’de grubuyla bir kaç konser verdi ve ilk CD albümü “Avdet Seyri”ni Kalan Müzik’ten çıkarttı. 1998’de Ayvalık’a göç etti. 1999-2006 arası, Ayvalık’ta biraz müzikten koptu.. Yine de arada Eren Kazım Akay ve Aynur Doğan’ın ilk albümlerini, Derviş Zaim’in “Filler ve Çimen” filminin ve bazı belgesel – dizilerin müziklerini de yaptı. 2007’den itibaren Ayvalık’taki depodan bozma stüdyosunu geliştirdi.

İzmir, Midilli ve Ayvalık’ta muhtelif gruplarla çaldı, onları kaydetti. 2012’de Mor ve Ötesi’nin ‘Güneşi Beklerken’ albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Şu ara yeni albümünü bitirmeye çalışıyor. Yunanistan ve Türkiye’de grup ve solistlerle albüm prodüksiyonları ve konserler yapmaya devam ediyor…